153. Strijensas in beeld

 

 

 

Strijensas is een plaatsje aan het Hollands Diep.

Strijensas behoort tot de gemeente Strijen.

Het dorp telt op 1 januari 2008: 400 inwoners.

 

Bestuurlijk gezien viel Striensche Sas eeuwenlang onder De Klundert, de oorsprong hiervan ligt ver voor de 2e Sint Elisabethsvloed van 1421.

Voor die tijd vormden Holland en Brabant één aaneengesloten gebied, maar werden door die niets ontziende natuurramp van elkaar gescheiden

door het Hollands Diep dat toen ontstond.

 

Ook na 1421 oefende de gemeente Klundert nog tot de negentiende eeuw het bestuur uit over Striensche Sas,

Klundert viel toen op zijn beurt overigens nog onder Holland.

 

Huwelijken van personen die op het Sas van Strijen woonden, werden meestal in De Klundert gesloten,

de sporen hiervan zijn onder andere terug te vinden in de Gaardersboeken van De Klundert.

Daarin werden behalve huwelijken, ook dopelingen en begraven personen vermeld.

Kinderen werden vaak in Strijen gedoopt en er werd ook begraven bij of in de kerk van Strijen, omdat men daar ter kerke ging,

een enkele keer gebeurde dat ook in ‘s-Gravendeel.

Inschrijving in de gaardersboeken van Klundert gebeurde over het algemeen pro deo.

 

Strijensas behoorde van 1812 tot 1817 ook al tot Strijen, toen werd het een zelfstandige gemeente.

Maar bij de bestuurlijke herindeling van Zuid-Holland in 1855 werd Strijensas opnieuw toegevoegd aan Strijen

 

Het dorp is ontstaan rond de sas (sluis) van Strijen uit 1649.

De brug over de sluis is van 1908.

Om de Moerdijkbruggen goed te kunnen verdedigen is er in 1937 een kazemat gebouwd, die ook de Dordtsche Kil kon afsluiten voor scheepvaart.

 

Johan Willem Friso verdronk in 1711 bij Strijensas.

 

Eén maal per jaar (de laatste zaterdag van juni) vindt er een dorpsfeest plaats genaamd, Hèt Sasse Dorpsfeest.

 

 

 

 

Sasseweg 25

 

 

 

 

 

De Lane 11

 

 

 

 

 

Monumentale woning aan de Havenstraat

 

 

 

 

 

Verenigingsgebouw, hoek: Havenstraat-Nieuweweg

 

 

 

 

 

Zicht op de bocht in de Havenstraat

 

 

 

 

 

Nieuweweg 3

 

 

 

 

 

Zicht in de Nieuweweg

 

 

 

 

 

Café-Restaurant Nooit Gedacht – Nieuweweg 5

 

 

 

 

 

Nieuweweg 10

 

 

 

 

 

Nieuweweg 7

 

 

 

 

 

Nieuweweg 19

 

 

 

 

 

Nieuweweg 14

 

 

 

 

 

Idem

 

 

 

 

 

Kerk van de Hervormde Gemeente – Kerkplein 

 

 

 

 

 

Appartementencomplex aan het Kerkplein – met nog meer nieuwbouw op komst

 

 

 

 

 

Nieuweweg 49 – gezien vanuit het Kerkplein

 

 

 

 

 

Ophaalbrug uit 1908 – over de Strijensche Haven

 

 

 

 

 

Idem

 

 

 

 

 

Idem

 

 

 

 

 

Zicht in de Havenstraat – vanuit de Buitendijk

 

 

 

 

 

Gemaal “De Boezem loozende door Strijensas”

 

 

 

 

 

Havenstraat 73

 

 

 

 

 

Zicht op het Hollands Diep

 

 

 

 

 

Gemeentelijk monument – Buitendijk 2

 

 

 

 

 

Zicht op de jachthaven van Strijensas

 

 

 

 

 

Zicht op de Strijensche Haven – vanaf de sluis uit 1650

 

 

 

 

 

Schuur tussen de Havenstraat en Nieuweweg

 

 

 

 

 

Buitendijk 8

 

 

 

 

 

Huizenrij aan de Strijensche Haven

 

 

 

 

 

Zicht in de Wilhelminastraat

 

 

 

 

 

Zicht in de Havenstraat

 

 

 

 

 

Havenstraat 59

 

 

 

 

 

Gevelsteen met opschrift – Havenstraat 59

 

 

 

 

 

Zicht op een woning aan de Strijensche Haven

 

 

 

 

 

Zeilmakerij B.M. Verhoeff en Zn – Havenstraat 49

 

 

 

 

 

Zicht op een historisch huis met schuur aan de Strijensche Haven – De ingangen van deze panden zijn allemaal aan de Buitendijk

 

 

 

 

 

De monumentale sleepboot De Nieuwe Vaart in de Strijensche Haven

 

 

 

 

 

Havenstraat 23

 

 

 

 

 

Bebouwing aan de Strijensche Haven

 

 

 

 

 

Ingang begraafplaats

 

 

 

 

 

Adrianus Van Vugtstraat 7 en 9

 

 

 

 

 

Zicht in de Johan Willem Frisostraat

 

 

 

 

 

Gemaal De Volharding – Sassedijk

 

 

 

 

 

Woningen aan de Sassedijk (achteraan)

 

 

 

 

 

Mariapolder 1

 

 

 

 

 

Openbare basisschool De Hooistoof – Kerkplein 1

 

 

 

 

 

Opstapplaats rondvaarten aan de Havenstraat

 

 

 

 

 

Zicht op de monumentale woning aan de Buitendijk 4

 

 

 

 

 

Buitendijk 28

 

 

 

 

 

Watertoren van Strijen uit 1914 – hoogte: 27 meter

 

 

 

Lees ook:

 

www.vaardienstendezwart.nl

 

 

Voor artikelen over Strijensas

Klik hierop

 

 

 

Mijn indruk van Strijensas: Het dorpje Strijensas ontbrak nog in het rijtje van plaatsen welke raakvlakken hebben met Noord-Brabant en dan met name Breda en omstreken. De anderen die al op de site staan zijn Numansdorp en Willemsdorp. Willemsdorp had ik ruim een jaar geleden al bezocht en Numansdorp nog kortgeleden. Strijensas heeft een belangrijk raakvlak met het dorp Moerdijk. Immers, Johan Willem Friso van Nassau (1687) verdronk in 1711 toen hij op weg was - tijdens een storm - vanuit Strijensas naar Moerdijk. Volgens de stamboomgegevens stamt het huidige koninklijk huis hier direct van af. Er staan in Strijensas op dit moment nog steeds een flink aantal huizen die uit die tijd en zelfs nog eerder stammen. De oudste wellicht bezijden de Strijensche Haven en nog een aantal in de Havenstraat en Nieuweweg. Strijensas is vrij klein, je loopt er binnen een uur helemaal doorheen. Maar je kunt er zeker wel zo’n 100 mooie en interessante foto’s maken. Denk maar eens aan al die oude bebouwing, de monumentale ophaalbrug, de jachthaven, het zicht op het Hollands Diep en de diverse boten die je her en der nog ziet liggen in de Strijensche Haven. Ook zijn er vanuit Strijensas rondvaarten mogelijk en er is een heuse veerpont naar Moerdijk (zie een van de linken hierboven). Ook kunt u vanuit Strijensas een groot natuurgebied bewandelen. Alles bij elkaar minstens een dagprogramma. Alvorens ik in Strijensas arriveerde had ik eerst nog even de watertoren van Strijen op beeld vastgelegd. Zodoende was ik al een stukje in Strijen geweest. Maar in Strijen ga ik geen foto’s meer maken. Het ligt toch wel min of meer buiten mijn gestelde grens. Hoewel ik wel ontdekte dat er heel veel historische en monumentale objecten te vinden zijn. In Zeeland - met de grens van Noord-Brabant - moet ik nog enkele dorpen hebben en zal kijken of er in de Kempen nog wat dorpen op beeld vast te leggen zijn. En ook nog achter Tilburg. Ik zal daartoe de ‘cirkel’ rond Breda wat verruimen. Want anders zou dat nu al hebben betekend dat ik alle plaatsen heb gehad en me alleen nog bezighoud met diverse aanvullingen.

 

 

Kees Wittenbols.

 

9 mei 2011

 

Home