27. Rijen in beeld

 

 

 

 

Rijen was een buurtschap van Gilze. Hierin kwam verandering toen dit dorp in 1464 een kapel kreeg en in 1524 verheven werd tot zelfstandige parochie. Het is ook vanaf dit moment dat de dubbele naam Gilze en Rijen voor de huidige gemeente in gebruik is.

 

Naast de landbouw kwam in de 19e eeuw de leerlooierij op gang. Leerlooien werd destijds nog als nevenactiviteit uitgeoefend op de boerderij. De officiële ingebruikname van de spoorlijn Breda-Tilburg op 1 oktober 1863 betekende vooral voor Rijen een mogelijkheid tot verdere uitbreiding van de industrie. De spoorlijn garandeerde immers de aanvoer van grondstoffen. Daarnaast maakte de toepassing van snelwerkende extracten (waardoor het looiproces aanzienlijk kon worden verkort) het gebruik van machines in de 19e eeuw mogelijk. Er ontstonden leerfabrieken. De leerlooierij vormde weer de basis voor de schoenindustrie. Sinds het begin van 1900 werd de productie van schoenen geconcentreerd in een aantal grote of kleine fabrieken. Voor die tijd werden de schoenen handmatig door thuiswerkers in elkaar gezet.

 

In de gemeente bestonden ook enkele steenbakkerijen. De steenfabriek in Rijen was het eerste bedrijf van enige omvang, dat zich na de aanleg van de spoorlijn hier vestigde. Het is de grootste en meest moderne steenfabriek in Noord-Brabant geweest. Nu is deze fabriek gesloten. Naast de schoen- en lederfabrieken vestigde zich in 1908 de N.V. Electrische Weegwerktuigenfabriek (nu Ericsson Telecommunicatie B.V.) in Rijen.

 

 

 

 

 

Winkelcentrum “De Laverije” - Hoofdstraat

 

 

 

 

 Zicht in de Hoofdstraat

 

 

 

 

 

Huizenblok in de Hoofdstraat, nabij de kerk

 

 

 

 

 

Maria Magdalenakerk (1906) – Hoofdstraat

 

 

 

 

 

Huizenblok – Hoofdstraat, nabij de kerk

 

 

 

 

 

Dekenaat De Baronie – Hoofdstraat

 

 

 

 

 

Zicht in de Mariastraat

 

 

 

 

 

Restaurant ’t Boerke – Hoofdstraat

 

 

 

 

 

Van Gorp Lederfabriek – Hoofdstraat

 

 

 

 

 

Bedrijf van Toon Seelen (voormalige Lederfabriek) – Heistraat 5A

 

 

 

 

 

Winkeltje in de Heistraat

 

 

 

 

 

Lederfabriek “NOVA RIJEN B.V.” – Heistraat 10

 

 

 

 

 

Pizzeria Jaffa – Heistraat

 

 

 

 

 

Hoofdstraat 114 en 116

 

 

 

 

 

Stan Wens “Portas” – Riekevoort 18

 

 

 

 

 

Voormalige Lederfabriek – Hoofdstraat 117

 

 

 

 

 

3 panden in de Hoofdstraat 129-131-133

 

 

 

 

 

Contour Glasbuigerij (Voormalige Lederfabriek) – Hoofdstraat

 

 

 

 

 

Dankkapel – hoek: Hoofdstraat/Hoeksestraat

 

 

 

 

 

Huis – hoek: Hoofdstraat/Hoeksestraat

 

 

 

 

 

Panden aan de Hoofdstraat nummers 136 en 138

 

 

 

 

 

Voormalige Lederfabriek – Hoofdstraat 83

 

 

 

 

 

Zicht op Burgemeester Sweensplein

 

 

 

 

 

Villa in de Margrietstraat 2

 

 

 

 

 

Turkse Moskee in de Margrietstraat

 

 

 

 

 

Hoofdingang R.K. Basisschool Sint Jozef – Kloosterstraat

 

 

 

 

 

R.K. Basisschool Sint Jozef – Tuinstraat

 

 

 

 

 

Standbeeld “De Looier” – Hoofdstraat

 

 

 

 

 

Voormalige Lederfabriek – Pastoor Gillisstraat

 

 

 

 

 

Zicht in de Mangrovelaan

 

 

 

 

 

Schoorsteen (uit 1912) als monument tussen nieuwbouw, achter winkelcentrum: “De Laverije”

 

 

 

 

 

NS-station uit 1915

 

 

 

 

 

Voormalige Lederfabriek: “Noord Brabant” (1947-1959) – Julianastraat

 

 

 

 

 

Ericsson Telecommunicatie B.V. – Julianastraat

 

 

 

Mijn indruk van Rijen: Rijen is een dorp, of misschien beter gezegd: een stadje, precies tussen Breda en Tilburg in. Doch, Tilburg is zo enorm aan het uitbreiden richting west, dat het over enkele jaren opgeslokt zou kunnen gaan worden door Tilburg. Tilburg had zijn wolindustrie en Rijen zijn lederindustrie. Voor beide industrieën werden er destijds een aantal fabrieken neergezet, die enigszins qua uiterlijk op elkaar leken. Rijen was rondom het jaar 1900 slechts een soort van buurtgemeenschap van Gilze. Van de meest interessante dingen heb ik wat ‘plaatjes geschoten,’ maar echt veel oude en/of historische gebouwen kon ik er helaas niet vinden. Het meeste is van na het jaar 1900. Vóór deze tijd was Rijen slechts een vrij lange straat, wat ze nu noemen de Hoofdstraat, met mogelijk nog wat bebouwing daar vlak omheen. Persoonlijk gezien vind ik het altijd aardig als ik een dorpje bezoek, waarbij ‘de oudheid’ er zo’n beetje van afstraalt.

 

Het eerste wat mij in Rijen opviel, was het toch wel prachtig uitziende winkelcentrum: “De Laverije.” Het deed mij een beetje denken aan het winkelcentrum van Oosterhout, toch zeker qua architectuur. Ik zag dat het ook overdekt was en ben even naar binnengelopen. Doch, het valt een beetje tegen. Een soortement van passage met rechts en links praktisch alleen maar grote zaken, waaronder enkele supermarkten. Er zitten wel grote glazen ramen voor deze bedrijven, maar het enige wat je ziet zijn winkelende mensen die staan af te rekenen aan de diverse kassa’s. Dus niks heerlijk etalages bekijken, zoals in Oosterhout. Het viel me ook op dat het er helemaal niet druk was.

 

Achter het winkelcentrum zijn een groot aantal nieuwbouwwoningen neergezet, waarvan een groot aantal, ondanks wel bewoond, te koop staan aangeboden. Het ziet er allemaal wel mooi uit. Een stukje verder op een pleintje kwam ik een aardig tafereeltje tegen. De oude schoorsteen van de vroegere lederfabriek van Van der Steen stond hier nog. De fabriek was uiteraard allang gesloopt, maar deze schoorsteen was gerestaureerd en staat te pronken midden op het pleintje. Een knap stukje werk van de ‘heren planologen.’

 

Ook hier heb ik mijn wandeling weer beperkt tot de Hoofdstraat, met af en toe een bezoekje in een zijstraat, want ik zag al gelijk dat een stukje verder er allemaal nieuwbouw was en daar was ik niet voor gekomen. Op het moment dat de Sint Jozefschool uitging was ik daar toevallig ook ter plaatse. Het lijkt wel of deze school de enige is van Rijen, wat een drukte met kinderen! Het zal zeker wel de grootste school van Rijen zijn.

 

Mijn algemene indruk in samenvatting: Rijen is zeker geen dorp meer. De Hoofdstraat, Stationsstraat en Julianastraat – die in elkaars verlengde liggen - zijn een redelijk drukke verkeersader en daar zijn voornamelijk de wat oudere panden te vinden. Bezijden het dorp ligt nog het vliegveld Gilze-Rijen en niet te vergeten de prachtige bossen. Op een later tijdstip zal ik nog een wandeling maken in dit buitengebied, ook wat ik verder nog tegen zal komen en zal dit artikel zeker nog wat uitbreiden.

 

 

 

Aanvullingen:

 

 

 

 

Kunstobject “De Margrieten” aan de Mary Zeldenrustlaan

 

 

 

 

Gemeentehuis van Rijen – Raadhuisplein 1

 

 

 

 

Cultureel Centrum “De Boodschap” – Nassaulaan 62-64

 

 

 

 

Aanvulling:

 

8 september 2008

 

 

 

 

 

Ingang Vliegbasis Gilze-Rijen t.p.v. de Heideweg

 

 

 

 

 

Hotel-Restaurant La Cigogne – Rijksweg 202

 

 

 

 

 

Ingang Vliegbasis Gilze-Rijen t.p.v. de Julianastraat

 

 

 

 

 

Een Thunderstreak (P-191) – opgesteld nabij ingang Vliegbasis Gilze-Rijen – Julianastraat

(Voor informatie over dit vliegtuig zie: http://nl.wikipedia.org/wiki/Republic_F-84_Thunderstreak)

 

 

 

 

 

Idem

 

 

 

 

 

Café-Eeterij ’t Vermaeck – Rijksweg 115

 

 

 

 

 

Rijksweg 117

 

 

 

 

 

Zicht op bedrijf: Ericsson Telecommunicatie B.V. - Julianastraat

 

 

 

 

 

Specialiteiten Restaurant “De Chinese Muur” – Rijksweg 112

(Voorheen: Restaurant “De Oase”)

 

 

 

 

 

Beerens Winkelinterieurs – Europalaan 2

 

 

 

 

 

Zicht op het vliegveld (vanuit de Rijksweg)

 

 

 

 

Aanvulling:

 

8 september 2009

 

 

 

 

 

Gasterij “De Seterse Hoeve” – Vijfeikenweg 56 - Oosterhout

 

 

 

 

 

Steenovensebaan 29

 

 

 

 

 

 

Zicht in de Steenovensebaan

 

 

 

 

 

Café-Feesterij ’t Halve Maantje – Dongenseweg 40

(Foto: 28 oktober 2009)

 

 

 

 

 

Café-Feesterij ’t Halve Maantje – Dongenseweg 40

(Foto: 7 april 2010)

 

 

 

 

Aanvulling:

 

7 april 2010

 

 

 

 

 

 

Wok Plaza – Julianastraat 5

 

 

 

 

 

Zicht in de Julianastraat

 

 

 

 

 

Café De Bottel – Stationsstraat 1

 

 

 

 

 

Stationsstraat 15

 

 

 

 

 

Stationsstraat 17

 

 

 

 

 

Stationsstraat 25

 

 

 

 

 

Spoorwegovergang Julianastraat-Stationsstraat

 

 

 

 

 

Hoofdstraat 26

 

 

 

 

Aanvulling:

 

9 juni 2010

 

 

 

 

 

Spoorwegovergang Oosterhoutseweg – Rijen

 

 

 

 

 

Idem, vanuit de andere kant

 

 

 

 

 

Idem, met voorbijrijdende trein

 

 

 

 

Zicht op het – zeker in de spits – drukke kruispunt Oosterhoutseweg-Nassaulaan

(op de achtergrond: de spoorwegovergang)

 

 

 

 

 

Eetcafé-Restaurant-Zalencomplex en Manege “De Vijf Eiken” – Oosterhoutseweg 57

 

 

 

 

Idem

 

 

 

 

Zie ook:

 

Rondje vliegveld in beeld

 

 

Lees ook:

 

Auto boven water na noodweer (29-07-2008)

De bioscoop van Rijen (29-10-2008)

Rijens beleefboek voor dementerenden (22-11-2008)

Gilze en Rijen in Wikipedia (28-11-2008)

Rijen krijgt een HEMA (19-12-2008)

2008: was een jaar van bouwen, maar ook van geluidsoverlast (03-01-2009)

Perron van station Rijen te smal (14-01-2009)

Einde aan wateroverlast in Generaal Maczektunnel (15-01-2009)

“Het zijn mijn kinderen” (29-01-2009)

Wilde konijnen jagen club op kosten (06-02-2009)

In Rijen probeert men de overlast van konijnen te beperken (11-02-2009)

Het zijn hele vrolijke en lieve honden (16-02-2009)

Schrijven is voor mij een uitlaatklep (06-03-2009)

Verkeerde keuzes in Rijen (26-03-2009)

Het luchtmachtmuseum trekt ieder jaar zo’n 1500 bezoekers (03-04-2009)

“Gilze bij avond” blijkt mooiste foto (15-04-2009)

Rijen 27 april 1931 (27-04-2009)

Tunnels zijn de beste oplossing voor spoorproblemen (28-04-2009)

De Spitfire (28-04-2009)

Rijense bedrijven wekken energie op (02-05-2009)

Boomkikkers hebben een thuis gevonden op vliegbasis Gilze-Rijen (09-05-2009)

Gilze en Rijen dingt mee naar kunsttitel (15-08-2009)

Dankkapel Rijen in de steigers (09-09-2009)

Curver op zoek naar cultureel erfgoed (02-10-2009)

Schoorsteen in Rijen wordt gerestaureerd (07-10-2009)

Dick Visker bouwt al 37 jaar modelvliegtuigjes (16-10-2009)

Monumentenlijst in de maak voor Gilze en Rijen (16-10-2009)

Vijftiende plaats voor website Gilze en Rijen (11-11-2009)

Gilze en Rijen in beeld voor JSF-fabriek (25-11-2009)

Drukte op eerste ondernemersbeurs in Rijen (30-11-2009)

Mogelijk derde spoor tussen Breda en Tilburg (03-12-2009)

De toekomst begint voor de oude behangfabriek (13-12-2009)

Klachtenregen over helikopters (04-01-2010)

Eigen canon voor Gilze en Rijen (09-01-2010)

Steenuil verkozen tot ambassadeur Gilze en Rijen (21-01-2010)

Rijense vertelt verhalen met glaskunst (29-01-2010)

Toon Seelen gaat in Frankrijk de rust opzoeken (04-02-2010)

Crigler Najjar is een ernstige ziekte (14-02-2010)

Vliegbasis Gilze-Rijen heeft een uniek monument (16-02-2010)

Geen weg meer terug voor landschapspark (22-02-2010)

De fotozaken van Verschuren zijn failliet (06-03-2010)

Inspraak over helikopters is voortaan mogelijk (15-03-2010)

Er zijn meer manieren om afscheid te nemen (29-03-2010)

Slechts enkele ruïnes resteren nog in Rijen (30-03-2010)

Gilze en Rijen loopt 50.000 euro mis (01-04-2010)

Tentoonstelling over vliegbasis Gilze-Rijen (02-04-2010)

Defensie verwacht minder bezoekers op Luchtmachtdagen (08-04-2010)

Hema in Rijen opent deze zomer (09-04-2010)

Rijen gaat een externe spoorwegdeskundige inhuren (29-04-2010)

Vierhonderd spotters op vliegbasis Gilze-Rijen (31-05-2010)

Onderdeel ‘flare’ F-16 valt in tuin (31-05-2010)

Tunnel onder het spoor ligt er vóór 2020 (09-06-2010)

Twee dagen ‘in de wolken’ van Gilze-Rijen (12-06-2010)

Mos is altijd honderd procent schoonheid (16-06-2010)

250.000 bezoekers op luchtmachtdagen in Gilze-Rijen (21-06-2010)

Comité Open Monumentendag houdt het voor gezien (30-08-2010)

 

 

 

Kees Wittenbols.

 

Januari 2007

 

Home